fbpx
Site Loader
kalendarz adwentowy

Kreatywny kalendarz adwentowy dla dzieci

Na czym polega kreatywny kalendarz adwentowy dla dzieci? Jak go zrobić? Co włożyć do środka? Jakie mogą być zadania do wykonania? I co kalendarz adwentowy ma wspólnego ze zdjęciami? Na te wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule.

W ostatnich latach zauważam, że kalendarze adwentowe są coraz bardziej popularne. I nie mam tu na myśli takich zwykłych kalendarzy ze słodyczami, w których każde okienko kryje słodką czekoladkę, niekoniecznie dobrej jakości, i które każdy z nas dobrze zna. Ale kalendarze kreatywne, w których na każdy dzień przygotowane jest jakieś zadanie do wykonania. A czasami ukryty jakiś drobny upominek.

Mój pierwszy kalendarz DIY

Swój pierwszy kalendarz adwentowy wykonałam własnoręcznie od początku do końca. Od projektu do ostatecznego efektu. Pamiętam go bardzo dobrze. Było to już 5 lat temu, jak moja starsza córka miała 1,5 roku. Poprzeczkę postawiłam sobie dość wysoko. Nie dość, że wszystko robiłam na ostatnią chwilę, dosłownie w ostatni wieczór przed rozpoczęciem Adwentu, to jeszcze wymyśliłam sobie, że kalendarz uszyję z filcu. Na dużym arkuszu bardzo sztywnego i grubego filcu naszywałam 24 kieszonki, w których były ukryte różne zadania związane z Bożym Narodzeniem. Powiem szczerze, że zajęło mi to dobre pół nocy. Ale cóż, przynajmniej się nie nudziłam. Teraz mam fajne wspomnienia z tym związane.

kalendarz adwentowy
Kreatywny kalendarz adwentowy

Kalendarz adwentowy a zdjęcia

Ale dlaczego ja Wam piszę o jakimś kalendarzu adwentowym dla dzieci? Co to ma w ogóle wspólnego ze zdjęciami? Zdziwicie się jak dużo!

Wyobraźcie sobie, że na każdy dzień przygotowujecie jakieś zadanie do wykonania. Dzięki temu zapewniacie sposób spędzania czasu ze swoimi dziećmi. Wymyślacie kreatywne zabawy, ćwiczenia, które dzieci uwielbiają. A zwłaszcza wtedy, jak mogą je zrobić razem z rodzicami. Jednym słowem kreujecie dzieciństwo Waszych pociech. Tworzycie Wasze wspólne wspomnienia w tym wyjątkowym czasie. I jednocześnie wspólnie przygotowujecie się do Świąt Bożego Narodzenia. A dzięki temu wszystkiemu każdego dnia macie inny temat do fotografowania. Inne sytuacje i zabawy, które możecie zatrzymać w kadrze.

W tym roku cieszę się z kalendarza adwentowego podwójnie, ponieważ mój młodszy synek jest już w takim wieku, który pozwoli mu na wykonywanie tych wszystkich świątecznych zadań. Już czuję, że to będzie magiczny grudzień i nie mogę się doczekać!

Jak zrobić kalendarz adwentowy dla dzieci?

No dobrze, ale jak zrobić taki kalendarz adwentowy? Jak on ma wyglądać? Szczerze powiem, że to zależy tylko od Waszej inwencji twórczej. Jest mnóstwo pomysłów i rozwiązań, które możecie znaleźć w sieci. Poniżej podrzucam Wam kilka pomysłów, które znalazłam.

Jak sami widzicie, rozwiązań jest bez liku, a wybór nie należy do najłatwiejszych. Jeśli jesteście głodni jeszcze większej liczby inspiracji, to na mojej tablicy na Pinterest zebrałam więcej pomysłów: Tablica z kalendarzami adwentowymi. Znajdziecie tam bardzo ciekawe formy kalendarzy, jak np. kalendarz w słoiku albo z wykorzystaniem balonów.

Ja sama kalendarz adwentowy zaczynam obmyślać już na początku października. Zarówno jego wygląd, formę jak i zadania, które włożę do środka. Co roku nasz kalendarz wyglądał inaczej. Poniżej możecie zobaczyć ten z poprzedniego roku. Do jego wykonania potrzebowałam dużej gałęzi, sznurka, szarego papieru i papieru do pakowania. Do tego klej i nożyczki. Na prawdę nie trzeba wiele.

kalendarz adwentowy
Kalendarz adwentowy DIY

Jakie zadania włożyć do kalendarza adwentowego?

Na pewno zastanawiacie się jakież to zadania można włożyć do środka kalendarza. I tu także macie szerokie pole do popisu. Mogą to być tematyczne kolorowanki na każdy dzień, każdego dnia inna. Gotowe kolorowanki możecie znaleźć na mojej tablicy, o tutaj: Tablica z kolorowankami. Do każdej kolorowanki możecie dołączyć jedną kredkę z zestawu 24 kolorów, dzięki czemu w Wigilię Wasza pociecha będzie miała już kompletny zestaw kredek.

Kolorowanki to taki najprostszy przykład codziennego zadania. Do swojego kalendarza przygotowałam zadania, które były ściśle związane z Bożym Narodzeniem. Pojawiły się takie sztandarowe i obowiązkowe jak ubieranie choinki, pieczenie pierników czy wykonanie ozdoby choinkowej. A także takie mniej oczywiste jak np. spacer aby podziwiać dekoracje świąteczne albo dokarmianie ptaków, które zimą mają utrudnione warunki samodzielnego poszukiwania pożywienia.

Aby ułatwić Wam wymyślanie bardziej skomplikowanych zadań, przygotowałam Wam listę, którą możecie się inspirować. Zadania możecie dowolnie modyfikować, dostosować do wieku i możliwości Waszych pociech. Mam nadzieję, że będzie dla Was pomocą.

Pomysły na zadania do kalendarza adwentowego

 1. Ubierz świąteczną choinkę razem z rodziną
 2. Napisz list do św. Mikołaja
 3. Wybierz się z rodziną po zakup choinki
 4. Wybierz się na wieczorny spacer z rodziną i podziwiaj świąteczne dekoracje
 5. Wykonaj świąteczne kartki dla najbliższych
 6. Wyślij do rodziny świąteczne kartki z życzeniami
 7. Obejrzyjcie razem bajkę/film o tematyce świątecznej
 8. Przeczytajcie fragment z Pisma Świętego o narodzinach Jezusa
 9. Dowiedz się kim był św. Mikołaj
 10. Zrób z rodziną zakupy dla potrzebujących (często w marketach są organizowane akcje charytatywne)
 11. Posłuchajcie kolęd lub świątecznych piosenek
 12. Naucz się śpiewać jedną kolędę
 13. Zrób generalne porządki w swoich zabawkach
 14. Udekoruj dom na Święta
 15. Pomóż w nakrywaniu stołu do Wigilii
 16. Przeczytaj z rodziną książkę o tematyce świątecznej
 17. Wykonaj ozdobę choinkową
 18. Pokoloruj świąteczną kolorowankę
 19. Zbuduj choinkę z klocków
 20. Wykonaj laurkę dla św. Mikołaja
 21. Wyjdź z rodziną pobawić się na śniegu (choć z tym zadaniem może być trudno)
 22. Zabierz rodzinę na spacer aby dokarmić ptaki
 23. Wybierzcie się do zoo, aby zobaczyć jak zwierzęta radzą sobie zimą
 24. Upieczcie wspólnie pierniczki
 25. Obejrzycie razem zdjęcia z poprzednich Świąt Bożego Narodzenia
 26. Zróbcie świąteczne zdjęcia/selfie
 27. Zrób coś miłego dla swojego rodzeństwa
 28. Zapakuj świąteczne pierniczki i daj w prezencie najbliższym podczas Wigilii
 29. Zróbcie wieczorny piknik pod choinką
 30. Wykonaj świąteczne witraże na oknie za pomocą śniegu w sprayu
 31. Nagraj filmik pt. „Świąteczne przygotowania”
 32. Poznaj jak najwięcej potraw wigilijnych
 33. Wykonaj wspólnie z rodziną jak najdłuższy łańcuch na choinkę
 34. Przygotuj świąteczną niespodziankę dla dziadków
 35. Zrób swój papier do pakowania
 36. Odkryj gdzie mieszka św. Mikołaj
 37. Uśmiechnij się do 3 osób
 38. Poznaj świąteczne zwyczaje
 39. Przygotuj szopkę bożonarodzeniową
 40. Udekoruj pierniczki
 41. Pojedźcie razem na świąteczny jarmark
 42. Wybierzcie się na łyżwy
 43. Ulepcie bałwana
 44. Zrób zimowy obrazek wykorzystując do tego watę
 45. Zrób dekoracje z pomarańczy i goździków
 46. Upieczcie razem babeczki
 47. Wybierzcie się w odwiedziny do schroniska dla zwierząt i podarujcie im paczkę karmy
 48. Wybierzcie się razem na koncert kolęd
 49. Zagraj z rodziną w grę planszową pod choinką
 50. Zróbcie śmieszne zdjęcia w czapce św. Mikołaja

Wystarczy, że wybierzecie 24 zadania, napiszecie je na małych karteczkach i włożycie do kalendarza.

kalendarz adwentowy
Kalendarz adwentowy z zadaniami na każdy dzień

Co jeszcze można dołączyć do kalendarza?

Do zadań w kalendarzu adwentowym dla dzieci można dorzucać także jakieś drobne upominki. Ja w tamtym roku kupiłam puzzle 104 elementy, i podzieliłam je na 24 zestawy. Na każdy dzień był inny zestaw, dzięki czemu córka codziennie dokładała po kilka elementów do układanki. Dużo zabawy sprawiało jej zgadywanie, co przedstawia cały obrazek i nie mogła doczekać się kolejnego dnia, gdy otworzy kolejną kopertę z zadaniem. Oczywiście do puzzli zawsze było dołączone zadanie do wykonania. Jeśli je wykonała, to mogła dołożyć kolejne części puzzli.

Ale puzzle to nie jedyna propozycja. Przed Świętami sklepy są przepełnione różnymi świątecznymi drobiazgami. W wyborze tych małych upominków kieruję się tym, co lubią moje dzieci, np. małe samochodziki czy biżuteria dla małej damy. Jeśli brak Ci pomysłów na więcej drobnych upominków, to zerknij na poniższą listę, którą przygotowałam. Na pewno coś z niej wybierzesz:

 1. bransoletka
 2. kolczyki
 3. gumki/spinki do włosów
 4. opaska do włosów
 5. mały samochodzik
 6. znaki drogowe
 7. książeczki świąteczne
 8. bańki mydlane
 9. naklejki (które dzieci uwielbiają!)
 10. figurki np. zwierząt
 11. ciastolina
 12. zabawki do ciastoliny
 13. magnesy
 14. małe piłeczki
 15. dziurkacze ozdobne
 16. kolorowe patyczki do prac plastycznych
 17. śnieg w sprayu
 18. szablony witraży na okna
 19. styropianowe bombki do ozdabiania
 20. dekoracje do ozdobienia bombki
 21. ozdoby świąteczne
 22. foremki do babeczek
kalendarz adwentowy
Pomysł na wykonanie kalendarza adwentowego

A może kalendarz tematyczny?

Bardzo fajnym pomysłem jest tematyczny kalendarz adwentowy dla dzieci. Poniżej znajdziecie drugą listę z rzeczami, które można wykorzystać do całego kalendarza adwentowego. Na każdy dzień wkładacie do kieszonki czy torebki kalendarza jedną część dużej zabawki, np. jeden tor, pociąg drewniany. Przez cały okres Adwentu Wasze dziecko każdego dnia znajduje jedną (bądź kilka części jeśli jest ich więcej) część zabawki. Ostatniego dnia ma już cały zebrany komplet. Poniżej znajdzicie moje pomysły:

 1. klocki
 2. puzzle
 3. kredki
 4. flamastry
 5. farby
 6. zestaw klocków Lego
 7. zestaw torów drewnianych
 8. układanka drewniana

Zadanie dla Rodziców

Jednak świąteczne zadania to dla mnie najważniejsza sprawa w kalendarzu adwentowym. To dzięki nim możemy świetnie spędzić czas razem. A dla Was, Drodzy Rodzice, najważniejsze zadanie to dobrze się bawić z dziećmi i oczywiście wszystko uwiecznić na zdjęciach! Aby potem, za rok, dwa czy 10 lat, móc usiąść pod choinką z albumem pełnym zdjęć i razem z dziećmi (może nawet już nastolatkami albo dorosłymi) wspominać Wasze przygotowania do Świąt.

kalendarz adwentowy
Kalendarz adwentowy dla dzieci

Kalendarz adwentowy dla dzieci

Taka forma kalendarza adwentowego to świetna propozycja na kreatywne spędzenie czasu z dziećmi, która nie wymaga wcale dużo pracy. Jeśli podoba Wam się zamysł takiego kalendarza, ale nie chcecie przyzwyczajać swoich dzieci do codziennej porcji słodkości, to ta forma kalendarza jest dla Was idealna. Do dzieła, bo czasu zostało już nie wiele. Koniecznie pochwalcie się swoimi kalendarzami na Instagramie lub Facebooku, oznaczając mnie na zdjęciu.

Ja sama nasz kalendarz jeszcze tworzę i mam nadzieję, że w tym tygodniu uda mi się go skończyć. Efektem mojej pracy na pewno podzielę się na instastory i profilu na FB.

Zostańcie ze mną na dłużej!

Zachęcam Was też gorąco do zapisania się na mój newsletter. Jestem w trakcie pisania e-booka, w którym będą pomysły na kreatywne zdjęcia dzieci. Takie inne niż zwykle, takie niecodzienne. E-book będzie dla Was prezentem, który dostaniecie po zapisie na mój newsletter. Możecie się zapisać klikając TUTAJ lub w formularzu pod tym wpisem.

Do usłyszenia niebawem,
Sylwia

ps. Jeśli spodobał Wam się ten wpis, będę bardzo wdzięczna, jak podzielicie się nim ze światem. Jest to bardzo ważne dla mnie. Udostępnijcie go na swoim FB lub Ig.

Sylwia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Sylwia Czarnocka Fotografia

Mam na imię Sylwia i jestem fotografką. Pomogę zatrzymać Wasze wspomnnienia. Czytaj więcej

Obserwuj mnie na FB!

Śledź mnie na Instagramie!

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.

Calender

maj 2024
PWŚCPSN
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031